کناف در واقع نام خانواده و موسسه‌ای با فعالیت‌هایی در سطح بین‌المللی و ویژگی‌های ممتاز می‌باشد. این شرکت علاوه بر گستردگی و وسعت خود یک موسسه خانوادگی اصیل بوده که این موضوع عامل مهمی در رشدو پیشرفت چشمگیر آن است. از ویژگی‌های این شرکت سرعت در تصمیم گیری، ابداع و نوآوری در صنعت ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های پیوسته و حمایت از ایده‌های نوین کارکنان آن است که آن را از سایرین متمایزساخته است. این شرکت توسط برادران کناف، کارل و دکتر آلفونس در سال۱۹۳۲بنیانگذاری شد . کار این شرکت از تولید و عمل آوری گچ در منطقه سارلند در کشور آلمان شروع شده و با توسعه و تنوع بخشیدن به این تولیدات در سطح بین‌المللی در زمینه‌های زیر فعالیت دارد:

1- تولید سیستم ها و مصالح بر پایه ماده معدنی گچ

2- عایق‌های صوتی و حرارتی

3- استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط 

4- مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان

5- تجهیزات و ماشین آلات تولید کننده مصالح فوق

یکی از اصول این شرکت تاسیس واحدهای صنعتی در مناطقی است که مواد اولیه فراوان و بازار مصرف مناسب این تولیدات وجود داشته باشد. در این راستا واحدهای متعدد تولیدی این گروه در شرق اروپا و نقاط مختلف آسیا در حال احداث می‌باشد که نتیجه آن افزایش اشتغال و تولید مواد و مصالحی با کیفیت ممتاز برای برآورده کردن نیازهای فردای این جوامع می‌باشد.

شرکت کناف اکنون با داشتن بيش از ١٥٠ کارخانه در ٣٧ کشور جهان و ١٨٠٠٠ نفر نيروی کار، به صورت يک گروه عظيم صنعتی در سطح بین المللی فعالیت می کند.

بسیاری از سازندگان، کناف را  به عنوان جایگزینی برای رابیتس کاری و یا نسل جدید سقف کاذب می شناسند .اما در واقع  کناف علاوه بر سقف کاذب امکان انواع دیوارهای جداکننده ، پوششی ،پوششهای نما، دکوراتیو و سقف های مشبک را فراهم آورده است.

در واقع کناف محصولی ساختمانی است که با صرفه جویی در هزینه ، انرژی و زمان رابطه تنگاتنگی دارد، در واقع شرکت کناف ايران یکی از  شاخه های  توليدی کناف در جهان است که در ايران با ظرفيتتوليد قابل توجهی بهمیزان  سالانه بیست و دوميليون متر مربع ، به عنوان برند پیشرو و نیز اولين و بزرگترين توليد کننده سيستم های ساخت و ساز خشک ( سیستم بی نیاز به ملات ) در ايران شناخته می شود و علاوه بر تأمين نيازهای داخلی  ، محصولات کناف را به بيش از ١١ کشور همجوار صادر می نماید .

6 اردیبهشت 1394


انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف