معرفی سیستم سقف کاذب کناف

سقف های کاذب یکپارچه کناف ساختارهای سبکی هستند که به واسطه تولید صنعتی، دارای مشخصات فنی استاندارد بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های کاذب غیر استاندارد ساخته شده با رابیتس و گچ می باشند. این ساختار شامل زیرسازی سبک فولادی معلق ساخته شده با مقاطع L ، Uو C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا دو لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد..

 

مزایای سقف کاذب کناف

سرعت اجرای بالا

اجرای سریع و آسان زیرسازی و صفحات، عوامل مهم در سرعت بالای اجرای این ساختار بوده،به طوری که با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. همچنین، سقف های کاذب یکپارچه کناف دارای قابلیت رنگ آمیزی، بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و یا لایه پوششی بوده که خود در کاهش زمان اجرا تاثیر گذار خواهد بود. سرعت اجرایی بالا در کاهش هزینه های زمان و بازگشت سریع سرمایه بسیار موثر است.

اجرای آسان

اجرای ساختارهای خشک تاحدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا، افراد معمولی، اجزای ساختار را از فروشگاه های مصالح ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستورالعمل های مربوطه و بااستفاده از ابزار ساده، خود نسبت به اجرای آن اقدام می نمایند.

دقت بالا در اجرا

به طور کلی،ساخنارهای خشک از مصادیق ساخت و ساز صنعتی بناها به شمار می روند.به دلیل روش اجرایی آسان و استاندارد،خطاهای اجرایی و هزینه های ناشی از آن کاهش یافته و عملیات اجرایی با دور ریز بسیار کم مصالح و صرفه جویی در مصالح، نیروی انسانی و زمان همراه است.

انعطاف معماری بالا

این ساختار از نظر معماری بسیار منعطف بوده و در ساخت سقف های معلق تزیینی(دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. بدون شک، خصوصیت اخیر مهمترین مزیت سقف کاذب یکپارچه کناف،به ویژه در کشوری با معماری غنی همچون ایران به شمار می رود. این ساختار دارای قابلیت پذیرش انواع اشکال، شکست ها و طرح های تزئینی بوده که حتی در مرحله بهره برداری از بنا نیز قابل اجرا می باشند.

عدم نیاز به پیش بینی آویز

در سقف های کاذب معمولی، قبل ازاجرای سقف نیاز به پیش بینی آویز وجود دارد، ولی در سقف های کاذب کناف آویزگیری جزء خود ساختار بوده و پس از اتمام کارهای سازه ای و تاسیساتی، به راحتی قابل اجرا است.

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح

با توجه به بهره گیری از اجزای استاندارد و انجام آزمایشات در این نوع ساختارها، کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان (مانند عملکرد حرارتی و مقاومت در برابر حریق) از طریق مدارک فنی شرکت کناف در دسترس می باشد. به علاوه، برای دستیابی به کمیت های خاص، ساختارهای ویژه قابل طراحی می باشند. این ویژگی اجازه می دهد که طراحان و سازندگان، معیارهای فنی مورد نظر خود را در طراحی و اجرای بنا پیاده سازی تموده و با انتخاب ساختار مورد نظر، کمیت هایی نظیر عبور حرارت و صوت و مقاومت در برایر حریق را تحت کنترل در آورند(امکانی که غالبا برای ساختارهای بنایی وجود ندارد).


انواع سقف های کاذب یکپارچه

D112a

ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در دو جهت (به صورت متعامد) بوده که پنل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند. با توجه به عملکرد بالای سقف کاذب D112a، می توان از این نوع سقف کاذب در بسیاری از فضاها و در طرح های تزئینی متنوع و زیبا استفاده نمود


کسب اطلاعات بیشتر


D112b

ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در یک جهت بوده که پنل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند. زمانی که یک سقف کاذب با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مد نظر باشد، سقف کاذب D112b کناف گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. به لحاظ اجرایی، توصیه می شود که از این نوع سقف کاذب با در نظر گرفتن شرایط زیر استفاده شود: – سطح سقف کاذب کمتر از ۵۰ متر مربع باشد. – دهانه سقف کاذب کمتر از ۴ متر باشد. – ارتفاع آویزگیری کمتر از ۵۰ سانتیمتر باشد. – سقف کاذب ساده و فاقد شکست باشد. یک نمونه از کاربردهای این نوع سقف کاذب، در سقف های تیرچه بلوک با بلوک های پلی استایرن در واحدهای مسکونی است، که ارتفاع آویز در آن معمولا کم بوده و سقف کاذب در یک سطح محدود و فاقد شکست اجرا می شود.


کسب اطلاعات بیشتر


خود ایستا

زمانی که امکان آویزگیری وجود نداشته باشد، از سقف کاذب خود ایستای کناف استفاده می شود. به لحاظ اجزای مورد مصرف ونوع ساختار، این نوع سقف کاذب به مشابه دیوار جداکننده کناف بوده با این تفاوت که به صورت افقی اجرا می شود. یک نمونه از کاربردهای سقف کاذب خودایستا، در راهروهای هتل ها، بیمارستان ها است که حجم تاسیسات بسیار بالا بوده و آویزگیری امکان پذیر نمی باشد. بدون شک مهمترین مزیت سقف های کاذب خود ایستای کناف عدم نیاز به اجرای آویز است به علاوه این ساختار دارای مزایای دیگر سقف های کاذب کناف مانند سرعت سهولت و دقت بالا در اجرا و مقاومت در برابر زلزله نیز می باشد.


کسب اطلاعات بیشتر
8 خرداد 1395


انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف