بتونه درزگیر:

بتونه درزگیر ترکیبی است از گچ مخصوص و مواد افزودنی که بصورت پودر آماده ترکیب با آب عرضه می شود

و برای درزگیری درز بین صفحات روکش دار گچی و محل پیچ ها استفاده می شود.

موارد استفاده بتونه درزگیر کناف ایران برای بتونه کاری و درزگیری با نوار کاغذی یا نوار فایبرگلاس مخصوص در سیستم های ساخت و ساز خشک به کار می رود.

این ماده به صورت لایه های نازک برای درزگیری صفحات روکش دار گچی پس از نصب و یا تعمیرات سطوح آسیب دیده صفحات روکش دار گچی، پر کردن درزها و سوراخ های قطعات بتونی، بتونه کاری سطوح بتونی و یا سفید کاری دیوارک های گچی با حداقل ضخامت 1 تا 2 میلی متر مورد استفاده قرار میگیرد. در صورت اجرای بتونه به شکل چند مرحله ای، می توان تا ضخامت 10 میلیمتر از این محصول استفاده نمود.

ترکیبات:

ماده اصلی بتونه درزگیر کناف، گچ به صورت پودر می باشد که ضمن ترکیب با سایر افزودنی ها به کیفیت و خواص لازم جهت استفاده برای درزگیری و یا نازک کاری سطوح مربوطه رسیده است.

آماده سازی سطح زیرکار:
صفحات روکش دار گچی باید بر روی زیرسازی نصب و محل درزها کاملاً خشک و گردگیری شود.


نحوه ترکیب با آب و اجرا:
به میزان کافی آب در یک ظرف تمیز ریخته و پودر گچ را به آرامی روی سطح آب می ریزیم(به ازای هر ۴پیمانه گچ، ۳پیمانه آب لازم است)مدت۳-۲دقیقه صببر می کنیم تا گچ های باقیمانده روی سطح آب خیس شده و غرق شوند سپس با استفاده از دست به آرامی  وبا همزن مکانیکی با سرعت پایین مخلوط بتونه درزگیر را تا دستیابی به خمیری یکدست که از روی کاردک نریزد، مخلوط می نماییم. به این خمیرنباید ماده دیگری اضافه شود.
فرصت بکارگیری پس از مخلوط کردن حداکثر ۳۰دقیقه است، بهتر است بتونه کاری پس از اتمام کف سازی انجام شود.دمای محیط نباید از ۱۰درجه سانتی گراد کمتر باشد.


روش بکارگیری:
بتونه درزگیر کناف نباید با سایر مواردی که باعث تغییرات در خواص و مشخصات فیزیکی محصول می گردد، ترکیب نمود.
هنگامی که ملات بتونه درزگیر کناف گرفته(سفت شده) است، دیگر نمی توان با اضافه نمودن آب آن را رقیق نمود و یا هم زد تا برای استفاده مجدد آماده شود و این ملات مناسب کار نمی باشد.
ظروف آماده سازی ملات و ابزارکار می بایست بلافاصله پس از اتمام کار با آب شسته شوند.باقی ماندن اجزا گچ روی ابزار و ظروف باعث کوتاه شدن زمان گیرایش گچ در استفاده های بعدی می گردد.

پودر ماستیک:

این محصول برای ایجاد سطح صاف و جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و نمایان شدن محل درزها (که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ می باشد) پس از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی به کار می‌رود.

بتونه نقاشی:

پودر بتونه نقاشی کناف محصولی با فرمولاسیون روز آلمان بوده که برای دستیابی به یک سطح صاف و صیقلی، بعنوان یک زیر سازی بسیار مناسب قبل از نقاشی ویا کاغذ دیواری مورد استفاده قرار میگیرد.

از این محصول میتوان برای ایجاد سطجی یکنواخت و برای پرکردن درزها و ترکهای دیوار و جلوگیری از حالت سایه روشن استفاده نمود. این محصول بصورت پودر بوده و نیازی به افزودنی های دیگر نظیر روغن یا تینر ندارد.

موارد استفاده:

1- پر کردن ترک و درز دیوار

2- جلوگیری از حالت سایه روشن

3- آماده سازی جهت انواع رنگ و کاغذ دیواری

خواص محصول:

- سرعت در آماده سازی
- بدون بو ایجاد حساسیت
- قابلیت هم رنگی
- بتونه کاملاً سفید و بدون داغ انداختن
- بدون نیاز به رنگ ، روغن بتونه و تینر
- خشک شدن تا یک ساعت روی دیوار
- سازگار با رنگ های روغنی ، پلاستیک و اکریلیک
- قابل اجرا روی تمام سطوح
- پوشش دهی دو برابر نسبت به بتونه سنتی
- یک چهارم هزینه بتونه کاری سنتی
- نرم و اجرای راحت
- سمباده خور عالی
- ترک ناپذیر حتی در ضخامت های بالا

*این محصول به صورت پودر بوده و با آب ترکیب و به سرعت آماده مصرف می شود و محصول آماده وزنی تقریباً 2 برابر خواهد داشت و هزینه آن کمتر میشود.

چسب پرلفیکس(Perlfix)

برای نصب صفحات گچی و صفحات مرکب بر روی سطوح ساخته شده با مصالح بنایی، از این چسب که از گچ و مواد افزودنی ساخته شده است، استفاده می شود. 

بتونه درزگیر ماستیک پسب پرلفیکس بتونه نقاشی

 

9 خرداد 1395


انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف